środa, 12 marca 2014

Symbole senne – UCHATKA (FOKA)


Foki to zwierzęta wodno-lądowe, rozmnażające się na ladzie, ale o wiele pewniejsze w wodzie. Tam też zdobywają pożywienie i spędzają większość czasu. Woda w snach to symbol nieświadomości, otchłani w nas, ląd to znane i opanowane środowisko jawy. Foka podróżując pomiędzy nimi jest posłańcem, który przynosi wieści z głębin, łącznikiem, dostarczycielem ryb, które mają symbolikę duchowej strawy (patrz rozmnożenie ryb i rybacy w Biblii, a wreszcie ryba jako symbol chrześcijan). Jednym słowem foka, przynosząca świadomości skarby z głębin to sen. 



  • Foka nawiedzająca nas w snach może przynieść nam wiadomość, albo przedmiot. Warto wtedy zwrócić uwagę na to co przynosi. Na przykład przyniesiony pokarm to siła pochodząca z wnętrza nas, której potrzebujemy w trudnej chwili. Skarb to nowa wartość w życiu. 
  • Jeżeli pociąga nas za sobą do wody oznacza to, że zagłębiamy się, zagłębimy albo powinniśmy zagłębić w siebie i lepiej siebie poznać. Można tego dokonać obserwując sny, emocje i myśli. Jeżeli wciągnęła nas i topimy się, to może oznaczać iż za bardzo wtopiliśmy się w świat marzeń i grozi nam zatopienie w nieświadomości, utrata kontroli nad sobą.
  • Foka obserwująca nas z daleka, płochliwa i uciekająca może oznaczać, że nasza nieświadomość i świadomość trzymają się od siebie na dystans, jedna drugiej nie chce zaakceptować. Tak może się dziać z różnych powodów, na przykład możemy być nadmiernie racjonalni i uważać sny za głupstwa. Albo możemy obawiać się tego co siedzi w nieświadomości, już Freud podejrzewał ją o bycie składowiskiem śmieci, o których mózg woli nie wiedzieć. Niektórzy ludzie boją się zbliżyć do niej żeby nie znaleźć czegoś, czego nie szukali.  Poza tym podświadomość jest niekontrolowana, a ludzie uwielbiają kontrolę czego przykładem jest skłonność do świadomych snów. Nawet we śnie chcemy projektować swój świat i nie zostawiamy miejsca na spontaniczność. 
  • Foka niezgrabnie poruszająca się po lądzie to sen i umysł nieświadomy, w nieswoim środowisku, nadmiernie kontrolowany i analizowany.  Studenci psychologii przechodzą czasami etap kiedy próbują zrozumieć wszystkich dookoła i strach do nich się odezwać, bo poddadzą analizie każde nasze słowo. Jeżeli powiem „aha” a ty odpowiesz „ ale wyjaśnij mi natychmiast co miałeś na myśli” to twoja foka najprawdopodobniej jest na lądzie i próbuje stepować. Taka skłonność do kontroli zjada masę naszej energii i powoduje frustracje, bo całego świata zrozumieć się nie da.
  • Zabicie foki może być próbą uciszenia nieświadomości. Dostajemy jakąś wiadomość od naszego umysłu i usiłujemy ją odepchnąć i zignorować. Oczywiście, jeżeli polujesz na foki na jawie i są one częścią twojego życia to zabicie foki oznaczać będzie, że odczujesz nowe siły i zostaniesz uratowany z opresji, może doceniony w społeczeństwie, lub pomożesz komuś osiągnąć sukces. W Europie zabijanie fok kojarzy się źle, ale dla nas nie stanowią one stałego źródła wyżywienia. Wszystko zależy od kontekstu.
  • Foka polująca na ryby to poszukiwanie rozwiązania świadomego lub nieświadomego problemu. Podświadomość analizuje rozwiązania i szuka wyjścia z jakiejś sytuacji. Jeżeli foka złapie na naszych oczach rybę to oznacza, że możemy obudzić się z nowym pomysłem, albo nowym nastawieniem, albo w niedługim czasie możemy spodziewać się ataku oświecenia w jakiejś kwestii.
  • Foka w basenie, oceanarium, zoo to za ciasne horyzonty i zbytnie kontrolowanie siebie. Próba przesunięcia kontroli nad swoim życiem duchowym/umysłowym  poza granicę wyznaczoną przez zdrowy rozsądek. Mi foka przyśniła się po raz pierwszy w życiu kiedy zamierzałam nauczyć się świadomie śnić. Nie dość, że była to foka to podświadomość sprecyzowała gatunek, określając ją jako uchatkę. Uchatka – ucho – słuchać – słuchaj co mówię. Uchatka w basenie znaczyła, słuchaj przestań mnie kontrolować.   
  • Ratowanie fok, to ratowanie swojej spontaniczności , energii i oryginalności przed otoczeniem próbującym wtłoczyć nas w swoje ramy, lub wykorzystać do swoich celów, nagiąć nasze poglądy, wmówić nam coś , z czym się nie zgadzamy lub na siłę racjonalizować nasze życie i odczucia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz