sobota, 15 marca 2014

Jak ugryźć swój sen.

Zapamiętanie snów to jedno, fachowa interpretacja to drugie, a praca ze swoimi własnymi snami to trzecie. Wbrew pozorom interpretacją snów zajmują się głównie analitycy, nie wiedźmy i magowie. Zanim posadzą was na fotelu, gorącym krześle lub innym terapeutycznym wynalazku muszą się długo uczyć,  jak pracować ze snem, żeby zacząć go rozumieć. A niektórzy i tak przyznają, że najlepiej jest od razu na wejściu wyjawić pacjentowi, że nie ma się bladego pojęcia o co chodzi w jego śnie. Wtedy można razem z nim szukać odpowiedzi. Ale niekoniecznie trzeba być terapeutą, żeby pracować ze snami. Trzeba mieć tylko dobrego pacjenta – siebie. 
Są różne szkoły i różnie podchodzą do interpretowania marzeń sennych. Niektórzy specjaliści powiedzą wam, że sen mówi o rzeczach nieświadomych, więc z założenia o czymś, o czym nie macie bladego pojęcia. Dlatego nie należy próbować sił na własnych snach, bo ni dowiemy się niczego nowego. Nie musimy być tak pesymistyczni. Przecież cały czas uczymy się i rozwijamy, nie ma więc przeciwskazań do tego, ze byśmy dowiedzieli się czegoś nowego o sobie.

1. Przede wszystkim, jeżeli chcemy zabrać się do pracy ze snem, to musimy ten sen zapisać. Najlepiej wcześnie rano, kiedy jeszcze mamy go w pamięci. Zapisując sen utrwalimy sobie jego szczegóły i w stosownej chwili będziemy mogli do niego wrócić.

2. Jeżeli jesteście typem wzrokowca, warto sporządzić rysunek, który będzie przypominał wam sen. Nawet jeżeli uważacie, że nie umiecie rysować, i tak spełni swoją rolę. Sny przedstawiali wielcy malarze ale też zwykli ludzie. Rysunek ma służyć wam, a nie cieszyć oczy ludzkości i zapewnić wam miejsce w galeriach. Przykładowo, oto mój rysunek ze snu o szkieletach dinozaurów, kupujących ode mnie jedzenie.



3. Po zapisaniu snu warto rozpisać go na poszczególne elementy i wynotować te rzeczy, które się wam z nimi kojarzą. Być może w ten sposób odkryjecie coś o czym nie wiedzieliście.

4. Zwróćcie uwagę na emocje jakie odczuwaliście we śnie, ale też porównajcie je z tymi jakie sceny ze snu budzą w was na jawie. 

5. Sporządźcie listę osób występujących we śnie. Spróbujcie odróżnić, które z nich reprezentują prawdziwe osoby, a które są „aktorami” prezentującymi idę, albo część was samych. 

a) Przykładowo, jeżeli śni się wam ktoś bliski jak rodzic, ktoś z rodzeństwa, przyjaciel, z którym spędzacie dużo czasu, to najprawdopodobniej chodzi dokładnie o tę osobę. 

b) Jeżeli jednak sen pokazuje wam kogoś, kogo nie widzieliście od lat, albo kto jest wam obojętny, nieznany, to może być to „Statysta” odgrywający rolę części waszego umysłu np. jeżeli chcecie grać w lotto, ale wasz racjonalizm się burzy na to, przypominając o statystyce, to może się on wam we śnie ukazać jako np. księgowy albo profesor matematyki.

c) Osoby, które są dla was bliskie w snach, ale nie są tymi samymi, jakimi są na jawie (np. wasza żona we śnie okazuje się być Szwajcarką, o zielonych oczach, gdy na jawie jest Polką o oczach brązowych) nie oznaczają odpowiadającym im bliskich osób ale również są częścią was samych.

6. Rozważcie czas w jakim odbywa się sen. To bywa trudne, ale czasami się udaje. Przykładowo, jeżeli śnicie o swojej szkole podstawowej, a nie macie poczucia dorosłości, to możecie założyć, że w tym śnie nadal jesteście dzieckiem. Sen przeniósł was w przeszłość. 

7. Poszukajcie skojarzeń  z wydarzeniami dni poprzednich, pamiętając, że mimo źródła w dniu wczorajszym, symbol senny nadal ma swoje znaczenie i nie pojawił się bez powodu.

8. Rozejrzyjcie się za symbolami, które pojawiają się często w waszych snach, mogą nieść dodatkowe przekazy.

9. A może cały sen pojawia się częściej, może kilka albo kilkadziesiąt razy już śniliście o tej sytuacji? Oznacza to, że przekaz nie został odebrany i sen powtarza się dopóki nie zrozumiecie o co chodzi, albo nie zrobicie czegoś, żeby sen uznał, że już zrozumieliście.

10. Przypomnijcie sobie kim byliście we śnie. Narratorem? Obserwatorem? Byliście aktywni czy pasywni. Jakiej byliście płci? Byliście jedną osobą, czy wasza świadomość ja skakała pomiędzy kilkoma różnymi postaciami.

11. Czy jedliście coś albo piliście we śnie? Co to było? Czy czuliście smak? Czy pamiętacie kolory? Dźwięki?

12. Jeżeli macie chwilę czasu możecie usiąść, odprężyć się i wyobrazić sobie postacie ze swojego snu i porozmawiać z nimi, zadać pytania o ich cel i pochodzenie. Możecie w ten sposób powiedzieć sobie interesujące rzeczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz